A Pázmány Péter Katolikus Egyetem új kampusza korszerű otthona lesz a hazai felsőoktatás egyik kiemelten fontos intézményének. A beruházás azonban ennél sokkal több: egy értékmentő és értékteremtő városrehabilitációs program, amely során megújulnak és megnyitják kapuikat az itt lévő, elhanyagolt állapotú, páratlan építészeti értéket jelentő műemléki védettségű épületek, felfrissül a Palotanegyed arculata, bővülnek a belvárosi zöldfelületek és megújulnak az utcák, terek. A Nemzeti Múzeum környezete a főváros egyik legszebb részévé válik.
Budapest szívében, a Nemzeti Múzeum mögött, egy látványos városfejlesztési projekt keretében az elmúlt 30 év legnagyobb oktatási beruházása zajlik: a Pázmány Péter Katolikus Egyetem új campusa nem csupán modern oktatási lehetőségeket teremt, de a Palotanegyed történelmi környezete is újjászületik.
A helyiek véleménye alapján módosítottuk a terveket
A Pázmány Péter Katolikus Egyetem új kampuszának építése lényegesen túlmutat az egyetemi épületek kialakításánál, ezért az Építési és Közlekedési Minisztérium nemcsak az egyetemmel, de az önkormányzattal is folyamatos egyeztetést tart fenn és a beruházás során figyelembe veszi a helyhatóság, valamint az ott élők javaslatait, kéréseit.
Az elmúlt időszakban egyeztettünk a katolikus Egyházzal, az Önkormányzattal, valamint a Palotanegyedben élőket képviselő civil szervezetekkel. Vállaltuk, hogy felülvizsgáljuk a terveket az ésszerűség jegyében, illetve a beruházással érintett Palotanegyed megújítását még inkább fókuszba helyezzük.
Az új kampusz terveiről több körben és többféle egyeztetést folytattunk és folytatunk, korábban sor került helyben szerveződő társadalmi egyeztetésre is, amelyen számos észrevétel, javaslat és kérés érkezett.
Mindezek alapján az Építési és Közlekedési Minisztérium a terveket több ponton is módosította:
- Csökkentettük a beépítésre szánt területet jóval az alá a szint alá, amit a Józsefvárosi Önkormányzat építési szabályzata alapján ide tervezett.
- Növeltük a zöld terület arányát.
- Elhagyjuk a földalatti sport és parkoló létesítményeket, így minőségi zöldterületek alakulhatnak ki.
- Új külsőt kap a Pollack Mihály tér, valamint a beruházással érintett környéket is újjáépítjük, felújítjuk a környező ingatlanok homlokzatát, út-és közműhálózatát.
Zöldebb, nyitottabb, élhetőbb
A beruházás fenntarthatóság, a kulturális örökség megőrzése és a közösségi tér fejlesztése mellett kötelezte el magát, középpontjában a városrész esztétikai és funkcionális megújítása áll. A korábban elzárt, kihasználatlan területek átalakításával háromszorosára nő a zöldfelületek aránya, amelyek látogathatók lesznek mindenki számára, miközben a műemlék épületek eredeti szépségében tündökölnek majd.
- A területen álló két gyönyörű, de jelenleg funkcióvesztett és a Károlyi-palota esetében romos épületet felújítjuk, funkcióval töltjük meg a szomszédos Magyar Nemzeti Múzeumhoz is méltó módon.
- Új árkádos, esztétikus egyetemi épület születik, ami illeszkedik a Palotanegyed szövetébe
- A Pollack Mihály tér és a környező utcák homlokzatfelújítást, modern közműhálózatot és gyalogbarát tereket kapnak.
- Nyilvánosan látogatható közösségi terek (könyvtár, étterem, parkok) szolgálják majd mind az egyetemistákat, mind a budapestieket.
- A Magyar Rádió egykori gyártóbázisa – amely évek óta használaton kívül áll – új életre kel: a 18 000 négyzetméteres területet integrálják a városi térbe, olyan módon, hogy a rossz állapotú, környezetbe nem illő és sokszor egészségre ártalmas anyagokból épült épületek elbontásával átjárható, zöld övezeteket hoznak létre.
- A terület az eddigi elhagyott területből élénk, fiatalos városi központtá válik, ahol az oktatás, kultúra és kikapcsolódás találkozik.
Nézze meg Ön is az új terveket, az alábbi IDE kattintva!