Dekoráció

Teljes a szakmai konszenzus a Pázmány Péter Katolikus Egyetem új kampuszának terveiről

2025.05.12. 2 perc olvasási idő

Az Országos Építészeti Tervtanács tárgyalta és egyhangúlag támogatta a Pázmány Péter Katolikus Egyetem új kampuszának módosított terveit. A Fővárosi Önkormányzat főépítészének írásos véleménye szerint az egyetemi beruházás a Palotanegyed büszkesége lesz.

A Pázmány Péter Katolikus Egyetem új kampuszának építése lényegesen túlmutat az egyetemi épületek kialakításánál, sokkal inkább tekinthető városrehabilitációs programnak, ezért az Építési és Közlekedési Minisztérium széleskörű szakmai és társadalmi egyeztetésre törekszik a beruházás során. A Palotanegyedben épülő új egyetemi kampusz terveit a korábbi társadalmi és szakmai egyeztetések nyomán az ÉKM több ponton is módosította: csökkent a beépítésre szánt terület nagysága és növekedett a zöld terület aránya, a földalatti sport és parkolólétesítmények nem épülnek meg, új külsőt kap a Pollack Mihály tér, felújításra kerül a beruházással érintett környék út-és közműhálózata, valamint a környező ingatlanok homlokzatai is.

Az új tervekről csütörtökön tárgyalt az Országos Építészeti Tervtanács.

Lánszki Regő, az ÉKM építészeti államtitkára az ülésen elmondta, „a tornacsarnok és az új Campus alá tervezett parkolók elhagyása miatt nemcsak közel 20 százalékos építési volumencsökkentés vált elérhetővé, de jelentősen tudtuk bővíteni a zöldterületeket is. Az új terv alapján a Pollack Mihály tér méltón köti majd össze a Múzeumkertet és a Pázmány zöld kertjeit. A Pollack Mihály téri mélygarázst felújítjuk és integráljuk, a Szentkirályi utca és a Bródy Sándor utcai lehajtókat pedig elhagyjuk.”
A mélygarázsról és a tér terveiről egyhangú szavazattal döntött a Tervtanács. Erő Zoltán, a Fővárosi Önkormányzat főépítészének írásos véleménye szerint a Pázmány Campus „a sokszorosan roncsolt városszövet helyreállítását és kortárs építészeti eszközökkel történő kiteljesítését célzó nagyvonalú beavatkozás lesz” és „az egyetemi beruházás a környék büszkesége lesz és a terület felértékelődését okozza”.

A Pázmány Péter Katolikus Egyetem új kampusza nemcsak az elmúlt 30 év legnagyobb oktatási beruházása, sokkal inkább egy értékmentő és értékteremtő városrehabilitációs program, amely során megújulnak és megnyitják kapuikat az itt lévő, elhanyagolt állapotú, páratlan építészeti értéket jelentő műemléki védettségű épületek és felfrissül a Palotanegyed arculata. Az új egyetemi kampusz elkészülte után a Nemzeti Múzeum környezete a főváros egyik legszebb részévé válik.